Rize/Ayder Yaylası

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Rize/Ayder Yaylası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  wody
  Emekli
  Reklam

  Rize/Ayder Yaylası

  Reklam  Rize/Ayder Yaylası

  Forum Alev
  AYDER YAYLASI
  Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı daha ziyade yayla niteliğinde bir yerdir. Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer alan Ayder gürgen dibiyle Aşağı ve Yukarı Ambarlık(Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli düzleri, türlü çiçeklerdin elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar'a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında "Turizm Merkezi" ilan edilen Ayder’de İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri yapılmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır. Kaplıca romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
  1871 tarihli Trabzon Vilayeti salnamesinin 174. Sayfasında, “ Hemşin nahiyesinde Hala deresi civarında Ayder nam mahalde gayet sıcak bir kaplıca olup yel illetine devası meşhur olup lezzeti hiçbir maden suyuna benzemez” ibaresi geçmektedir.
  Bölge insanı tarafından senelerdir bilinen bu doğa harikası belde, gelen hizmetlerle daha çok insanın yararlanabileceği tesisleri de beraberinde getirmeye başlamıştır. Ayrı ayrı 50 kişinin girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı, özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü, fizik tedavi bölümü ve doktoru bulunan modern tesis Ayder’de insanların hizmetindedir.
  Ayder’de 700 kişiyi barındıracak şekilde yatak kapasitesi mevcut olup, yayla evleri tipinde konaklama tesisleri ve alt yapı tesislerinin çalışmaları plan dahilinde olup, bu sorunun çözümü için gerekli girişimler yapılmaktadır. Turizm Bakanlığı'nca Teşvikli Turizm Bölgesi durumundaki Ayder’in günümüze kadar uygulanan imar ve inşaat yönü turistik bir bölgenin sahip olacağı görünümde değildir. Ayder’de yöresel mimari özellik yansıtmayan beton yığınlarının ortadan kaldırılarak sahip olunan güzelliğe layık bir şekle getirilmelidir.
  Ayder’de var olan turizm potansiyeli yolun asfaltlanarak hizmete girmesiyle kat kat artmıştır. Bu artış Ayder’de tüketimi de beraberinde getirmektedir. Dünyanın en güzel suyuna sahip olan Ayder’de pet şişelerde su satıldığı ve bu şekilde de doğanın kirletildiği düşünülürse Ayder’de yapılacak yatırımların çeşitliliği ve aciliyeti konusunda yatırımcılara yeterli mesaj verilmiş olur.
  Ayder’deki sifalı suyun grubu; madeni az ılıca ve içmeler grubuna girer. Şifalı suyun bileşimi sodyum sülfatlı, holgimetalik ve radyoaktivitelidir.

  RESİMLERİ

  rize-ayder-yaylasi-0.jpg

  Rize Ayder Yaylasi 1.jpg

  rize-ayder-yaylasi-2.jpg

  rize-ayder-yaylasi-3.jpg

  rize-ayder-yaylasi-4.jpg


  Rize Ayder Yaylasi 5.jpg

  rize-ayder-yaylasi-6.jpg

  Rize Ayder Yaylasi 7.jpg

  Rize Ayder Yaylasi 8.jpg

  rize-ayder-yaylasi.jpg 2. 2
  moonback
  Üye

  --->: Rize/Ayder Yaylası

  Reklam  yeşilin büyüsü bu olmalı ... kim istemez burda yaşamayı.... :) 3. 3
  wody
  Emekli
  evet arkadaşım çok güzel bi yer bide canlı olarak görsen hiç ayrılmak istemezsin rizeye yolu düşen kesin gitsin bence ayder yaylasına 4. 4
  MUSTAFA
  Usta Üye
  cok guzel yerler ınsallah bırgun gezıp gorurum oraları
  ozellıklede trabzon mackayı gormeyı cok ıstıyorum

 5. 5
  alicanavar
  Özel Üye
  Ayder yaylası ne mübarek yer yazı da güzel kışıda. Gerçi kışını görmek ve yaşamak nasip olmadı

 6. 6
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Rize/Ayder Yaylası

  rize cay agaclari.jpg

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
ayder yaylası,  rize ayder yaylası,  rize ayder,  ayder yaylasi,  ayder yaylası rize
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi