Rize / Çamlıhemşin

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Rize / Çamlıhemşin ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eRen
  Özel Üye
  Reklam

  Benim Memleketim - Rize / Çamlıhemşin

  Reklam  Benim Memleketim - Rize / Çamlıhemşin

  Forum Alev
  rizenin haritadaki yeri.jpg

  Bilgiler

  İlçe nüfusu : 8237
  Yüzölçümü : 885 km²
  Rakım : 300-700 metre
  Koordinatlar : 41°08′N 41°01′
  E Posta kodu : 53400
  Alan kodu : 464
  İl plaka kodu : 53


  Yönetim

  Coğrafi Bölge : Karadeniz Bölgesi
  İl : Rize


  Tarihi ve Cografi Yapisi  Çamlihemsin Dogu Karadeniz Bölgesinde Rize Ilinin Ilçe merkezlerinden biri olup, kiyidan içerde firtina deresi vadisi 41.8 kuzey enlemi ile 41.01 dogu boylaminin kesinlestigi noktada, vadi tabaninda denizden yüksekligi 300 metre dolayinda bulunmaktadir. Bazi mahallelerde ise bu yükseklik 700 metreyi asmaktadir. Ilçemiz 885 Kilometrekarelik bir alani kaplamaktadir. Bu alanin %80'i ormanla kapli, daginik ve tepelik alanlardan ibaret olup, düz alanlar hemen hemen yok gibidir. Çamlihemsin Ilçesi Rize Ilinin denize siniri olmayan ilçelerinden biridir. Denizden güneye dogru 22 Km. lik karayolu uzunlugunda ve içeridedir. Ilçenin güneyi, dogu-bati dogrultusunda kavis çizen ve denize paralel olan, yükseklikleri 2000-4000 metreyi bulan "KAÇKAR DAGLARI" ile çevrilidir. Bu dag silsileleri içinde 3932 metre yükseklige sahip "KAÇKAR DAGI" yine yüksekligi 3344 metreye ulasan "CIMIL DAGI" ve yükseltileri 2000 metreyi geçen bir çok dag ve tepeleri mevcuttur. Kaçkar Daglari üzerinde jeomorfolojik olaylar sonucu olusmus bir çok irili ufakli krater gölleri mevcuttur. (Büyük Deniz Gölü, Meterez Gölü, Yildiz Gölü, Dönen Gölü, Serincef Gölü ve Kara Göl bunlardan bazilaridir.)

  Arazinin meyilli olmasi nedeni ile ilçemizdeki akarsular 70 Km.lik bir uzakliktan 3000 m. Rakimdan 0(Sifir) rakima düsmektedir. Ilçe merkezinden geçen Firtina Deresinden dolayi da Firtina Vadisi olarak anilir. Firtina Deresi, Kaçkar ve Verçenik Vadilerinden gelen Elevit Deresi ve Palovit Deresinin birlesimi olan büyük dere ile Hala Deresinin (Ayder Deresi) birlesmesinden olusur. Firtina Deresi Pazar, Ardesen sinirindan Karadeniz'e dökülür.

  Pazar, Ardesen, Çayeli, Hemsin, Ispir, Ikizdere ve Yusufeli ilçeleri ile sinirlari olan Çamlihemsin'in eski adi " VICEALTI " dir. Cumhuriyetin ilanindan önce 1922 yilinda karakol merkezi olusturuldu. 1953 'de ise Ardesen ilçe olunca, Vicealti "ÇAMLICA" adi ile bu ilçeye baglandi. 1954'de bucak binasi yapildi. 1955'de belediye kuruldu. 27.06.1957'de yürürlüge giren 7033 Sayili Kanun ile Çamlihemsin adini alarak Ilçe haline getirildi. Ilçenin kurulusu 1960'larda tamamlandi.

  Iklimi her mevsim yagislidir. Sicaklik kisin -7 dereceye kadar düsmekte, yazin ise 25 dereceye kadar yükselmektedir. Günlük en yüksek sicaklik farki 23,6 derece olmaktadir. Yillik metrekareye düsen yagis miktari 245 Cm3'ü bulmaktadir. Havadaki nem orani ise %10 ile %97 arasinda degismektedir.
 2. 2
  eRen
  Özel Üye

  --->: Rize / Çamlıhemşin

  Reklam  Nüfus Durumu

  Çamlıhemşin Rize İlinin 11 ilçesi içinde gerek toplam ilçe nüfusu gerekse merkez nüfusu bakımından en küçüklerindendir. İlçe kilometrekareye 16 kişilik nüfus yoğunluğu ile ilin tenha ilçelerinden biridir. İlçe nüfusu 30 Kasım 1997 yılı Genel Nüfus Sayımı kesin sonuçlarına göre 8.454'tür. Şehir merkezinin nüfusu 2.204, köylerin nüfusu ise 6.250'dirr. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre ise toplam 8.206 olup, merkez nüfusu 2.355, köylerin nüfusu ise 5.851'dır. 6 mahalle ve 27 köyden oluşmakta olup, yöredeki nüfusun büyük bir kısmı mevsimlik işçi olarak kışın büyük şehirlere çalışmaya gitmekte, yazın ilçeye dönmektedir. İlçenin en az yedi köyünde Lazca konuşulur. Bu köyler; (Başbakanlık kararı ile belirlenen yeni Türkçe isimleriyle) Dikkaya, Çayırdüzü, Topluca, Murat, Kadıköy, Güllü ve Behice köyleridir. İlçede okur yazarlık oranı %97'dir.

  Sosyal Durum

  • Konut: İlçe merkezinde yeterli konut olmayıp, özellikle kamu görevlileri ev bulmakta büyük güçlük çekmektedirler. İlçe merkezinde Milli Eğitim ve Özel İdare tarafından yapılmış 12 daireli lojman, 6 daireli Adliye Lojmanı ve 18 daireli Belediye Başkanlığına ait sosyal konut mevcut olup, ihtiyaca cevap vermemektedir. İlçede görev yapan kamu görevlilerinin bir çoğu Ardeşen ve Pazar İlçelerinde ikamet etmektedir. İlçedeki en önemli problemlerden biri konut sorunu olup, sorunun çözümü için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca konut yapılması için girişimler devam etmektedir. Ayrıca ilçenin mimari bakımdan tarihi eser niteliği taşıyan eserleri mevcuttur. Bunlar başlıca; bazı ünlü camiler ve eski şekir evleri, serenderler, taş-kemer köprüler, çamlıhemşin evleri, ve çamlıhemşin konakları olarak sıralanabilir.
  • Sağlık:İlçe Merkezinde 10 yataklı sağlık merkezi ve bir sağlık ocağı bulunmaktadır. İlçe merkezinde bulunan sağlık merkezinin 1 doktoru, Sağlık Ocağının da 2 doktoru bulunmaktadır. Merkez Sağlık Ocağında 3 ebe, 1 Hemşire, 3 sağlık memuru, 1 Çevre Sağlık Teknisyeni mevcuttur. İlçe Sağlık Merkezinde ise sadece 1 Şoför bulunmaktadır. İlçemiz Köylerinde toplam 9 adet sağlık evi mevcut olup, İlçe Dikkaya Köyünde 1 Sağlık Ocağı mevcuttur. Dikkaya Sağlık Ocağının doktor ve personeli bulunmamaktadır. İlçenin Sağlık Merkezinde 1 Ambulans faal, Merkez Sağlık ocağında ise bir Jeep mevcut olup faal değildir.
  İlçede Sağlık Merkezi ve Merkez Sağlık Ocağı aynı binada hizmet vermekte olup, küçük çapta bakım ve onarım ihtiyacı bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık Merkezi ve Sağlık Ocağının 1 Şoför, 2 Ebe, 1 Hemşire, 1 Laborant, 1 Röntgen Uzmanı, 1 Hizmetli ve 1 Kaloriferci ihtiyacı olup, bunlardan hizmetli ve kaloriferci ihtiyacının acilen karşılanması gerekmektedir. Ayrıca İlçe komşu ilçelere uzak olması nedeni ile Sağlık Merkezinin acil müdahale açısından yetersiz olduğundan acil müdahaleler için gerekli tıbbı malzemelerin temini gerekmektedir.

  İş ve Çalışma Hayatı


  İlçe halkı genellikle gurbetçi olup, mevsimlik olarak çalışmaya gitmekte, bir kısmının ise büyük şehirlerde fırın, lokanta, pastane vb.. gibi işleri olup, buralarda çalışmaktadırlar. İlçede kalanlar ise çay tarımı, hayvancılık ve orman işleri ile uğraşmaktadırlar. Kültür balıkçılığı ve arıcılık da önemli uğraş alanlarındandır. Ayrıca İlçemizde turizm faaliyetlerinden geçimini sağlayanların sayısı da hızla artmaktadır.
 3. 3
  eRen
  Özel Üye
  Eğitim ve Kültür

  İlçede eğitime karşı ilgi düşüktür. İlköğretimden sonra özellikle kız çocuklarında liseleşme oranı düşüktür. İlçe köylerinde ve ilçe merkezinde toplam olarak 27 ilkokul mevcuttur. Bunların 6'sı eğitim öğretime devam etmekte, 3 tanesi taşımalı sistemle eğitim öğretim vermektedir. Şehir Merkezinde 1 İlköğretim Okulu, 1 Lise, 1 İmam-Hatip Lisesi, Dikkaya ve Topluca Köylerinde 1'er İlköğretim Okulu bulunmaktadır.
  Ekonomik Durum

  İlçede en önemli ekonomik faaliyet olarak turizm ön plana çıkmaya başlamıştır. Ayder Turizm Bölgesi 1200 yatak kapasitesine sahiptir. İlçemizin kuzey kesiminde kalan bölgesinde ise çay tarımı, hayvancılık ve yarıcılık ekonomik faaliyetler olarak ön palana çıkmaktadır. Ayrıca arıcılık ve kültür balıkçılığı da önemli ekonomik faaliyetler arasındadır Turizmin Geliştirilmesi Amacıyla Küçük ve Orta Boy Konaklama Tesislerini Geliştirme Projesi : Bölgeye ve Rize İline yönelik turizm hareketleri dikkate alındığında Ayder, Yaylaköy (Elevit), Çat...... gibi orman köyleri ve yayla merkezlerinde başlangıçta 10-20 yataklı, daha sonra 20-30 veya 30-40 yataklı, küçük ve orta boy konaklama tesislerinin ve aile işletmelerinin kurulması ve kurulu olanların hizmet standartlarını daha da geliştirilmeleri önem ve öncelik taşımaktadır. Bu nedenle yerel yönetim ve ilgili merkezi yönetim kuruluşlarının "özgün mimari projeler" hazırlaması ve yatırım yapmak isteyenlere proje yardımında bulunulacaktır.

 4. 4
  eRen
  Özel Üye
  Temel söz dağarcığı


  K'oçi - İnsan

  Biç'i - Erkek

  Oxorca - Kadın

  Skindina Hayvan

  Coğori - Köpek

  K'inçi - Kuş

  Çxomi - Balık

  Katu - Kedi

  Tzitzila - Yılan

  Mjvabu - Kurbağa

  Bobola - Örümcek

  Datvi - Ayı

  Tsxeni - At

  Korme - Tavuk

  Diç'k'u - Karınca

  Nca - Ağaç

  Purki - Çiçek

  Xila - Meyve

  Lilve - Sebze


 5. 5
  eRen
  Özel Üye
  Kaçkar Dağları


  Kaçkar Dağları, Türkiye'nin kuzeyinde, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan bir dağ sırası. Kuzey Anadolu Dağları'nın doğudaki bölümünü oluşturur. Doğusundaki birçok zirvesi 3000 m üzerindeyken, batı kesimi 2000 m yüksekliğe kadar ulaşır. En yüksek noktası olan Kaçkar Dağı, 3932 m yüksekliktedir.

  "Kaçkar" ismi farklı anlamlarda kullanılabilmektedir:
  • Verçenik'den Altıparmak'a kadar tüm dağ silsilesi
  • bu silsilenin merkezi bölümünü oluşturan Kaçkar-Kavron Dağları
  • tüm silsilenin en yüksek doruğu olan Kaçkar Dağı

  Kaçkar Dağları; dağcılık, kaya tırmanışı, trekking, rafting ve kayak gibi sporlar için bir merkez haline dönüşmüştür. Bölgenin kendine özgü doğası ve kültürel yapısı, çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Dağların önemli bir bölümü doğal park sınırları içinde yer almaktadır.
  Coğrafya [değiştir]

  Kaçkar Dağları başlıca üç bölüme ayrılır:
  1. Batıda Verçenik Dağı ve çevre zirveler
  2. Merkezde Kaçkar-Kavron Dağları
  3. Doğuda Altıparmak Dağları

  Merkez grupta yer alan Kaçkar Dağı zirvesi, 3.937 m'lik irtifasıyla Türkiye'nin 4. yüksek dağıdır. Sıradağlar üzerinde 3.500 m'nin üzerinde yüksek başka zirveler de vardır.

  Dağlarda su bolluğu dikkati çeker. Akarsular, silsilenin hem gündeyinde hem de kuzeyinde derin vadiler oluşturarak akarlar.

  Etimoloji

  • 'Kaçkar' kelimsei Ermenice'de Haçlı taş anlamlı Խաչքար (Haçkar) kelimesinden geldiği düşünülmektedir.[1]
  • Diğer iddiaya göre, Kıpçak türkçesinde 'koç' anlamlı Koçkar kelimesinden gelmekte olup halk arasında kaçkar şekline dönüştüğü düşünülmektedir. [kaynak belirtilmeli]

  Bitki örtüsü


  kackar dagi.jpg

  En yüksek zirve Kaçkar Dağı'nın kuzeyden görünümü  Kaçkar Dağları, sadece çok ince bir sahil hattının hemen arkasında, Karadeniz'in güney sahilindedir. Dik olan kuzey örtüsü, sık ve bol yağış alması sebebiyle sık ormanlıdır. Başlıca olarak fındık, çay, tütün ve zeytin yeni yeni olarak da kiraz ve narenciye burada yetiştirilir. Doğudaki alçak bölgelerinde de Türkiye'nin pirinç üretim merkezleri bulunur. Çok dik zemine sahip ya da zemin emniyeti olmadığından herhangi yetiştiriciliğe uygun olmayan alanlarda, kısmen yoğun bir şekilde ormangülü örtüsü hakimdir. Yüksek bölgeler mera olarak da kullanılır. Ormanlar en başta göknar, kayın ya da karışık orman olarak şekillenmiştir. Orman sınır 2000 m ile 2300 m arasında bulunur.
  Güney'e, Anadolu'ya doğru, düşük yağış miktarı nedeniyle orman alanlar daha azdır. Burada çok seyrek yerleşimi olan ve step karakterli bir tabiat hakimdir. Sadece nehir boylarında ve nehir çanakları tabiatında söğütler ve kavaklar gelişmiştir. Seyrek olarak ve tek tek meşe ve karaçam mevcuttur. Bütün bölgede çok seyrek yerleşim olduğundan flora ve fauna çok çeşitlilik gösterir.


 6. 6
  eRen
  Özel Üye
  Altıparmak Dağları


  Altıparmak Dağları , Kaçkar Dağları'nın doğuda kalan kesimi. Altıparmak Dağları (3562 m.): Yusufeli İlçesinin kuzeybatısında yer alıp kuzey-batı doğrultusunda uzanarak Rize ile il sınırını oluşturur. Altıparmak Dağları sıradağlar şeklinde uzanmakta olup birçok dağ bu silsileye mensuptur. Altıparmak Dağlarında çok sayıda buzul gölleri yer alır. Altıparmaklar, Barhal Çayının kaynaklarını da oluşturmaktadır. Trekking ve dağcılık sporlarına müsaittir. Kaçkar Dağları'nın ulaşımı en zor ve en az turist çeken kesimidir. Silsilenin hem güney hem de kuzey cephesinde derin vadiler vardır. Kuzeydoğu kesiminde buzul gölleri bulunur. Altıparmak Dağları, Artvin İli, Yusufeli İlçe sınırları içerisindedir. Yusufeli'nin eski adı "Barhal" yeni adı ile "Altıparmak Köyü" adını bu dağlardan almaktadır. Altıparmak dağlarına ulaşmak için, hava yolu seçilirse Erzurum veya Trabzon meydanlarından istifade edilebilir. Hava ulaşımı olarak Erzurum daha yakındır. Karayolu için ise yine iki güzergah mevcuttur. Bunlardan biri Karadeniz sahil Yolu ile Arhavi, Hopa, Borçka,Artvin ve Yusufeli. Diğeri ise iç anadolu bolgesi ve Erzurumdan geçerek Kars'a kadar uzanan kara yolu. Bu yoldan gelecekler için Erzurum-Artvin karayolundan 120 km sonra Yusufeli ilçesine ulaşılabilir. Yusufeli ile Altıparmak Köyü arasında hergün düzenli olarak minibüs seferleri mevcuttur.Hem Yusufeli'nde hem de Altıparmak Köyünde konaklama yerleri bulmak mümkündür. Özellikle Altıparmak Köyü İçerisinde 5 adet temiz ve yemek yiyebileceğiniz pansiyon mevcuttur. Köyde, Altıparmak Dağlarını, göller ve buzulları gezmek için yardımcı oluyorlar. Dağ ve göllerin yanısıra diğer tarihi yerler de gezilebilir. Yusufeli İlçesine Her yıl 8-10 bin civarında yabancı turist gelmektedir. Bunlar özellikle Kaçkar ve Altıparmak Dağlarının yanısıra, çeşitli doğa sporları ve tarihi yerler için de ilçeyi ziyaret ediyorlar.


 7. 7
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Rize / Çamlıhemşin

  rize camli hemsin ayder yaylasi.jpg

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
rize çamlıhemşin
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi